En İyi Work and Travel Eyaletleri Hakkında Merak Edilenler

Work and Travel’a katılacak öğrencilerin en merak ettiği konular arasında; en iyi work and travel eyaleti, bölgesi, şehri neresi, wat için en güzel eyalet, en çok tercih edilen eyaletler, en çok para kazandıran eyaletler, en uygun eyalet, en ucuz eyalet gibi konular bulunmaktadır.

Work and Travel, Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde gerçekleşen bir kültürel değişim programıdır. Work And Travel programıyla Amerika’da geçireceğiniz süre içinde farklı tecrübeler elde etmiş olacaksınız. Biliyorsunuz ki, Amerika eyaletlerden oluşmaktadır. Work and Travel programı kapsamı içinde öğrenci kabul eden birçok eyalet yer almaktadır. Her bir eyalet farklı koşullara sahiptir. Bizler, sizin için en uygun eyaleti ve iş olanaklarını sunuyoruz. Bu sürecin sizler için kaliteli ve olumlu olmasını amaçlıyoruz. Bölgelerimiz ve işlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak için Bilgi İstek Formunu doldurabilirsiniz.

 Bu amaç doğrultusunda öğrencilerimizin Amerika’da geçirecekleri süreç boyunca bulunacakları Work and Travel bölgelerini seçerken isteklerini tabi ki göz önünde bulunduruyoruz ancak bunu yaparken bölgelerin yaşam standartlarını ve eyaletlerin diğer özelliklerini göz ardı etmiyoruz. Öğrencinin nereye daha iyi uyum sağlayacağını analiz ederken yıllardan beri süre gelen tecrübemizi ve bilgimizi kullanıyor, öğrencilerimizi karakteristik özellikleri ve beklentilerine göre yönlendiriyoruz. Benim bu yazıda ki amacım sizlere ve amacınıza uygun bölgeleri seçmekte yardımcı bir kaynak oluşturmak. Öğrencilerin çoğu genellikle Amerika ile özdeşleşmiş,  yaşamın hareketliği olduğu New York, Los Angeles gibi bölgeleri tercih etmek istiyor. Bu tür bölgelerde iş imkânı sağlanabiliyor ama genel olarak bu bölgelerde geçirecekleri zaman öğrenciler için daha zorlayıcı olabiliyor. Metropollerde yaşamın daha hızlı ve pahalı olması bunun en büyük etkilerindendir. Biz bu doğrultuda öğrencilerimize daha sakin, İngilizce pratiği daha rahat yapılabilen, yaşam masraflarının daha düşük olacağı bölgeleri öneriyoruz. Elbette ki Amerika’ya gidip New York, Washington D.C., Chicago, Los Angeles gibi turistik bölgeleri görmeden gelmek olmaz. Nitekim bu şans program içinde öğrencilere veriliyor. Work and Travel programının çalışma sürecinde öğrencilerin geçireceği verimli zamanla kalan zamanlarında çok güzel bir gezi avantajı elde etmiş olacaklar.

Öncelikle, Batı yakasından başlayalım. Bu bölgeden gelen Work and Travel iş olanakları genel olarak kısıtlı olmaktadır. Gelebilecek işler ise kırsal alanlardan gelmektedir. Yani çöl ikliminde çalışmak zorunda da kalabiliyorsunuz. İkinci iş ve eğlence noktasında yine batı bölgesinden pek bir şey beklemek doğru olmaz. Dezavantajları olduğu gibi avantajlarının da olduğunu bilmemiz gerekiyor. Las Vegas, Los Angeles, San Diego, San Francisco gibi şehirlerin yakınında olabilirsiniz. Batı bölgesinde, alacağınız saatlik ücretleri yüksek olacaktır. Eğer amacım birikim diyorsanız tercihleriniz arasına girebilir. Doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız, bu sizin için bir avantaja dönüşebilir.

Orta Amerika, genellikle yerli halkın yaşadığı kırsal alanlardan oluşan bir bölgedir. Göç almayan bu bölgede yerli halkı tanıma fırsatı elde edersiniz. Saatlik ücretleri yüksektir ve ikinci iş yapabileceğiniz alan çoktur. Türk sayısı az olduğu için İngilizce pratik yapma fırsatınız daha çok olacaktır. Rafting ve Hiking gibi doğa sporları yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur.

Doğu Amerika, Work and Travel için en çok tercih edilen ve iş imkânlarının en fazla olduğu bölgedir.  Merkez bölgelerin birine yakın olduğu doğu yakasında saatlik ücretleri düşüktür. İkinci iş bulma şansı yüksektir.  Yaz sezonu olması ve en çok tercih edilen bölge olmasından dolayı katılımcı sayısı fazladır. Göller Bölgesi dediğimiz Ohio, Illinois, Wisconsin gibi eyaletlerde bu durum geçerlidir. Yine, Maine, Cape Cod, Connecticut, Rhode Island, Atlantic City, Ocean City, Virgina Beach, Mrytle Beach, Hilton Head Island rotasında birçok yazlık iş sizler için hazır olacaktır.

Amerika’nın üç yakasını da farklı coğrafi özellikleri ve yaşam standartlarına göre ayırdık. Sizler tercihleriniz, istekleriniz doğrultusunda bölge ve iş seçimine yön vermeye çalışıyorsunuz. Bu konuda sizlere kaynak oluşturmaya çalıştık. Bu yazı bölgelerin genel özellikleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Spesifik lokasyonlarda yazımızda bahsettiğimiz bölgelerin özellikleri değişiklik gösterilebilir. Bundan dolayı öğrencilerimiz danışmanları ile bulunacakları bölgenin özellikleri noktasında konuşmalı ve kesin yanıltıcı olmayan bilgileri alıp buna göre değerlendirmelidir. Unutulmaması gereken bir husus da, Türkiye ve Amerika’da ki yaşam ve çalışma anlayışının farklı olduğudur. Bölgeleri Amerikan kültürü ve koşulları çerçevesinde değerlendirmelisiniz.

Work and Travel programını, iyi değerlendirmek ve tarafınızdan unutulmayacak bir anıya çevirmek sizin elinizde. Bunun içinde bu yazımızın sizlere iyi bir kaynak olacağını düşünüyoruz. İyi araştırma, iyi bir danışmanlık hizmeti ve yönlendirme ile programınızdan sağlayacağınız kazancı en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Ömer Özer Ardıç
Work and Travel Danışmanı
Türkiye Ofisi


Kendi geleceğine yatırım yapmaya başlamak ve Work and Travel programıyla ile ilgili merak ettiklerin için şimdi sen de Abacus Yurtdışı Eğitim web safyalarını inceleyebilir, Facebook, Twitter ve Instagram'dan bizi takip edebilir ve bizimle hemen iletişime geçebilirsin!

Work and Travel programıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Abacus Yurtdışı Eğitim'e mail at veya iletişim formunu doldur. Yada bizi 0212 293 99 93 numaralı telefondan ara.

Sana değer katacak olanaklarla ilgili her biri alanında uzman Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız ile iletişimde ol!