Tecrübeli Work and Travel Danışmanından Tavsiyeler

Work and Travel Tavsiyeleri - Ömer Özer ARDIÇ

"Kayıt olacağınız Work and Travel şirketi danışmanlarının WAT konusunda tecrübeli ve kesinlikle Work and Travel programına katılarak birebir tecrübe etmiş olması önemlidir."

Sevgili arkadaşlar 2018 yılı Work and Travel sezonu başlamış bulunmaktadır. Sizlere bu konuda yardımcı olmak adına, hem daha öncesinde iki kez WAT yapmış biri olarak hem de yıllarca WAT programına yüzlerce öğrenci göndermiş tecrübeli bir WAT Danışmanı ve Abacus Yurtdışı Eğitim şirketinin Work and Travel Program Koordinatorü olarak sizlere Work and Travel sürecinizde yardımcı olacağını düşündüğüm bazı konulara değinmek istiyorum.

Bugünkü yazımda sizlere şirket seçimi, WAT 2018 işleri, WAT programının sağlayabileceği yararlardan bahsedeceğim.

Şirket seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Şirketlerinizi seçerken özellikle güven, dürüstlük ve kaliteli hizmet esaslı şirketleri  seçmeniz ve bu hizmetlerin dışında daha farklı vaatlerde bulunan şirketlere kayıt olmamanızı tavsiye ederim.

Work and Travel şirketlerinin sizlere sunduğu hizmet tamamen danışmanlık hizmetidir. Bunu unutmayınız.  Work and Travel şirketleri bu danışmanlık hizmetlerini sağlarken;  işvereniniz ve Sponsorunuz arasında ki bağlantıyı sağlama, gerekli görüşmeleri yapma, ana dilinizde program bilgilerini size sunma, evrak işlerinizin tamamlanarak çalışma izninizin çıkarılması ve vize danışmanlığı gibi konularda sizlere yardımcı olacaklardır.

Sizler gibi bizler de gerek yüz yüze görüşmelerimizde gerekse Work and Travel forum sayalarından bazı öğrencilerin WAT şirketlerinin vaatlerinin yerine getirilmediği şeklinde şikayetler duymaktayız.  WAT şirketleri aracı kurum olduklarından dolayı bu tarz durumlar işveren veya sponsor kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı; "her şey bize bağlı, yaparız ederiz..." gibi mangalda kül bırakmayan sözler sarf eden, verdiği hizmetin danışmanlık ve aracılık hizmeti olduğunu söylemeyen şirketlere kayıt olmaktan kesinlikle kaçınmanızı öneririm.

Kayıt olacağınız Work and Travel şirketi danışmanlarının WAT konusunda tecrübeli ve kesinlikle Work and Travel programına katılarak birebir tecrübe etmiş olması önemlidir. Danışmanın, programı size tüm gerçekliği ile aktararak eksilerini ve artılarını ortaya koymalıdır. Danışman, sizin beklentilerinizi Work and Travel programına göre ölçmeli, dürüst bilgilendirmeler yaparak programın neleri kapsadığını ve program başvurunuz sürecinde nelerle karşılaşabileceğinizi, program süresince Amerika’da ne tür zorluklar yaşayabileceğinizi ve bunları avantajınıza çevirmek için sizleri püf noktalar hakkında aydınlatmalıdır. Sizleri programa gideceğiniz bölgeye hazırlamalı, çalışacağınız pozisyonunuzun görevlerini ve gerekliliklerini açıklamalı, kayıt olduğunuz takdir de imzalayacağınız sözleşmenin detaylarını; özellikle iptal ve kesinti durumlarını rahatlıkla açıklayabilmelidir.

 

"'her şey bize bağlı, yaparız ederiz...' gibi mangalda kül bırakmayan sözler sarf eden, verdiği hizmetin danışmanlık ve aracılık hizmeti olduğunu söylemeyen şirketlere kayıt olmaktan kesinlikle kaçınmanızı öneririm.

 

Work and Travel işleri; iyi veya kötü olarak ayrılamaz. İyi ya da kötü iş şeklinde iş ayrımı yapan danışmanlar ve şirketlerden lütfen kaçınınız. WAT programı tamamen kişisel bir deneyimdir. Her öğrencinin karakteristik özellikleri ile işlere uygunluğu farklılık gösterebilir.  Kişiye göre uygun veya uygun olmayan  işler vardır. Hepimiz aynı işler, bölgeler hakkında birden fazla iyi ve aynı şekilde kötü yorumlar bulabiliyoruz. Bu tamamen öğrencilerin yaşadıkları tecrübe ile alakalıdır. Bir bölgede ya da bir işte memnun olan birisini gördüğünüzde ve sonrasında o iş veya bölgeye gittiğinizde bu sizin de memnun kalacağınız anlamına gelmez. Aynı şekilde tam tersi de mümkündür.  İşlerinizi seçerken amacınızı ve önceliklerinizi kesinlikle iyi belirlemelisiniz. Maalesef ki tüm isteklerinizi ve beklentilerinizi karşılayabilecek bir iş seçimi yapmanız zor bir ihtimaldir. Bundan dolayı zorlanacağınız, memnun olmayacağınız bazı durumlarla karşılaşabileceğinizi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

 

"WAT işleri; iyi veya kötü olarak ayrılamaz. İyi ya da kötü iş şeklinde iş ayrımı yapan danışmanlar ve şirketlerden lütfen kaçınınız. WAT programı tamamen kişisel bir deneyimdir. Her öğrencinin karakteristik özellikleri ile işlere uygunluğu farklılık gösterebilir.  Kişiye göre uygun veya uygun olmayan  işler vardır..."

 

Peki, Work and Travel size ne kazandırır?

Bu durum tamamen sizlerin bakış açısına göre değişmektedir. Bundan dolayı Work and Travel programını değerlendirirken bakış açısını nasıl oluşturmanız gerektiğini konuşmak daha yararlı olabilir. Work and Travel programına katılacak adayların her şeyden önce çalışacakları gerçeğini göz ardı etmemelidir. Amerika’ya gitmek ile Work and Travel ile Amerika’ya gitmek arasında fark olduğunun bilincinde olunmalıdır. Çalışacağınız bölgelerin genel itibari ile küçük yazlık kasabalardan oluştuğunu bilmeli ve yapacağınız aktiviteleri bulunacağınız bölgeyi araştırarak planlamalısınız. Gidilecek eyalete bakarak karar verilmemeli işlerin direk olarak lokasyonlarına bakarak değerlendirilmelidir. Öğrenciler Work and Travel programını üniversite bittikten sonra başlayacak olan çalışma hayatının bir provası olarak görmelidir. Bu prova kimi zaman zor bir prova olabilmektedir. Dünyanın bir ucunda yabancı bir kültüre ve çalışma hayatına gidildiği, anne, baba vb. gibi kişilerin desteği olmadan ayakta durulması gerektiği iyi anlaşılmalıdır. Work and Travel programı kimi zaman zorlu bir süreç olabilir, özellikle de programın başlarında, alışma evresinde. Sakinliğini koruyabilecek, oluşabilecek zorluklara göğüs gerip üstesinden gelebilecek özellikte ya da buna hevesli kişilerin programda başarılı olma oranı çok yüksektir. Bu süreçte başarılı olan öğrencilerimizin var olan özgüvenlerini arttırdığı ve kişisel ilişkilerinde daha başarılı olduğu görülmektedir. Sonuç itibari ile Work and Travel öğrencilerinin; çalışkan, sorumluluk sahibi, güler yüzlü ve kendi ayakları üzerinde durmak isteyen gibi özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu tarz durumlarla karşılaşmak istemeyen tüm adayların Work and Travel programı yerine farklı kültürel değişim programları veya dil eğitimi alternatifleri düşünmesini tavsiye ederim.

Her türlü sorunuz veya merak ettikleriniz için yetkin ve tecrübeli Work and Travel danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Bunun için bizi aramanız yada burayı tıklayarak Bilgi İstek Formunu doldurmanız yeterli. 

Yaşamınıza değer katacak ve sizi diğerlerinden farklı kılacak fırsatları yakalamanız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Hepinize başarılı ve eğlenceli bir Work and Travel deneyimi diliyorum.

Ömer Özer ARDIÇ
Work and Travel Program Direktörü
Türkiye Ofisi


Kendi geleceğine yatırım yapmaya başlamak ve Work and Travel programıyla ile ilgili merak ettiklerin için şimdi sen de Abacus Yurtdışı Eğitim web safyalarını inceleyebilir, Facebook, Twitter ve Instagram'dan bizi takip edebilir ve bizimle hemen iletişime geçebilirsin!

Work and Travel programıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Abacus Yurtdışı Eğitim'e mail at veya iletişim formunu doldur. Yada bizi 0212 293 99 93 numaralı telefondan ara.

Sana değer katacak olanaklarla ilgili her biri alanında uzman Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız ile iletişimde ol!