Work and Travel Öğrencilerinin Amerikan Ekonomisine Katkıları

Summer Work and Travel programı, her yıl farklı ülkelerde yaşayan bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisinin yaz mevsimi sürecinde çalışma, dil pratiklerini geliştirme ve çalışma takvimini doldurduktan sonra Amerika’nın diğer eyaletlerinde gezme fırsatı elde ettiği bir kültürel değişim programdır. Bu program ile öğrenciler farklı bir coğrafyada farklı kültürler içinde iletişim kurmaya çalışır, kendi başlarına idare edecekleri hayatlarında, kişisel gelişim ve sosyal becerilerinin gelişimine katkıda bulunurlar. Amerikan toplumunun çalışma anlayışını tanır ve uluslararası bir iş deneyimi kazanmış olurlar.

Work and Travel, katılan öğrencilere katkısı olduğu kadar Amerikan ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Öğrenciler Amerika’ya gitmek için J1 vizesine başvururlar.  J1 Vizesi, Amerika’da kültürel değişim ve staj programlarına katılım olanağı tanıyan, göçmen olmayan ziyaretçiler için düzenlenen vize kategorilerinden biridir. J1 vize başvurusu için öğrencilerden kişi başına alınan ücret 160 dolardır. Ayrıca programa katılacak öğrencilerden, program ücretinin yanı sıra öğrenci kayıt sistemi olan SEVIS kayıt ücreti olarak 35 Dolar ücret alınır. Öğrenciler vize aşamasını geçtikten sonra bütün hazırlıkları tamamlar ve yola çıkarlar. Amerika’ya giderken yanlarına aldıkları cep harçlıklarıyla Amerika’ya nakit kaynak getirmiş olurlar. Program yaz döneminde geçerli olduğu için Amerika’daki iş alanlarında sezonluk elaman ihtiyacı kalifiye öğrenciler ile giderilmektedir. Öğrenciler üç ay boyunca çalışma dönemi sonrası travel kısmında gezerek yine Amerikan ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.

Özetle Work and Travel programı sayesinde programın tüm paydaşları kazanmaktadır. Elbette, tüm bunların yanı sıra Amerikan vatandaşları ve diğer ülkelerden gelen vatandaşlar birbirlerinin kültürleri hakkında bilgi sahibi olur ve kişisel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlanır. Kimi zaman uzun süren dostluklar kazanılabilir ve ilerleyen zamanlarda bu dostları kendi ülkelerinde misafir edebilirler.