ÜNİVERSİTE

İngiltere'de Üniversite

İngiltere yükseköğretim kurumları sundukları eğitim kalitesi ve çeşitlilikleri ile tüm dünyada isimlerini duyurmuştur. Öğrencileri araştırma yapmaya, bireysel çalışmaya yönlendiren, öğrenerek pratik yapmaya teşvik eden bir eğitim sitemi vardır.

İngiltere’de üniversite sistemi, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate) şeklinde ayrılmaktadır. Liseden sonra lisans eğitimine devam etmek isteyen uluslararası öğrencilerden genel olarak 1 akademik yıl süren Foundation (Hazırlık) Programı okumaları istenmektedir. Foundation eğitimlerinde öğrenciye fen bilgisi, matematik, sosyal bilimler gibi eksik oldukları eğitimler verilir. Öğrenciler foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve foundation eğitimini başarıyla tamamlayanlar lisans eğitimlerine kabul edilirler.

Foundation eğitimi bazı üniversitelerin kendi bünyelerinde ve bazen de özel kurumlar tarafından verilmektedir. Her kurumdan alınan her Foundation eğitimi her üniversite ve her bölüm tarafından kabul görülmeyebilir. Bundan dolayı öğrenciler Foundation eğitimlerine başlamadan önce mutlaka nerelerde ve hangi bölümlerde geçerli olduklarına dikkat etmelidirler. Foundation eğitimine katılabilmek için ilk önce İngilizce yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir. 

Eğer yabancı dilde eğitim veren kaliteli bir liseden yüksek not ortalaması ile mezun olunmuşsa Foundation koşulu aranmadan da direkt üniversiteye başlanabilir.

Bazı üniversitelerde yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde de Foundation yeterli olmamakta bu nedenle A Level istenmektedir. A Level (Advanced Level GCE ya da A2) Lise eğitiminin yoğunlaştırılmış program olarak sunulmasıdır. Program 2 yıl sürmektedir ve 6 üniteden oluşmaktadır. Program süresince en az 3 en fazla 5 ders alınmaktadır. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konuları seçebilir.

İngiltere'de lisans eğitimleri bölümlere göre 3 veya 4 yıl sürmektedir. Akademik yıl genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlasa da öğrencilerin kabul edilebileceği ara tarihler de bazı okullarda mevcuttur. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı, Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir tatil dönemi vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiltere’de yükseköğretim kurumları özerk bir yapıdadır ve her bir bölümün öğrenci kabul etme politikası vardır. Yükseköğretime girişte bazı özel şartlar gerekmektedir. Yüksek lisans programına başvurular genelde başlanılacak tarihten bir yıl önce başlar. Her kurumun belirlediği farklı başvuru dönemleri vardır. Ayrıca İngilizcenize ve akademik yeterliliğinize göre şartlı ya da şartsız olarak da kabul alabilirsiniz.

İniltere ve Birleşik Krallık Üniversiteleri ve İngiltere'de Üniversite Eğitimi hakkında detaylı bilgi için ABACUS danışmanları ile iletişime geçiniz.


Kendi geleceğine yatırım yapmaya başlamak ve Yurtdışında Üniversite Eğitimiyle ilgili merak ettiklerin için şimdi sen de Abacus Yurtdışı Eğitim web safyalarını inceleyebilir, Facebook, Twitter ve Instagram'dan bizi takip edebilir ve bizimle hemen iletişime geçebilirsin!

Yurtdışında Üniversite Eğitimiyle ilgili daha detaylı bilgi almak için Abacus Yurtdışı Eğitim'e mail at veya iletişim formunu doldur. Yada bizi 0212 293 99 93 numaralı telefondan ara.

Sana değer katacak olanaklarla ilgili her biri alanında uzman Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız ile iletişimde ol!Hemen Bilgi Al