WORK AND TRAVEL

WORK AND TRAVEL

Work and Travel nedir? 

Work and Travel programı, Türkiye'de okuyan üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde Amerika'ya gidip, genellikle turizme yönelik sezonluk giriş seviyesindeki işlerde çalışıp İngilizcelerini geliştirebildikleri ve Amerikan kültürünü birebir yaşadıkları bir kültürel değişim programıdır.

Work and Travel-USA programı, Amerikan hükümeti tarafından ülkeler ve kültürler arasında ortak anlayışı ve iletişimi geliştirmek amacıyla Mutual Educational and Culturel Exchange Act anlaşması uyarınca başlatılan, 1988 yılında kuralları Amerikan kanunlarıyla da belirlenen bir şekilde devam eden ve sonunda işleyiş ve şartları açıklığa kavuşmuş bir programdır. Bu program ABD dışındaki ülkelerin üniversite öğrencilerini yaz tatillerinde Amerika ‘ya J-1 vize kategorisinde gelip çalışmalarını sağlayan; çalışma süreleri bitiminde de Amerika’da gezebilmelerine olanak veren bir programdır.

Bu programa katılacak adaylarda en önemli şart; 18-28 yaşlarında olmalarının yanında, üniversite öğrencisi olmak, orta derecede İngilizce bilmektir. Program katılım şartlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Work and Travel programında çalışma süresi minimum 12 hafta olup, katılımcılara program sonunda, programın "Travel" bölümü için 30 gün daha Amerika'da kalma hakkı verilir. Program kapsamındaki çalışma saatleri ve kazançlarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu program sayesinde öğrenciler Amerikan hükümeti tarafından kendilerine sağlanan yasal çalışma hakkı ile en çok 4 ay çalışma ve çalışma dönemi bittikten sonra da en çok 30 gün seyahat etme hakkına sahip olurlar.

Work and Travel programına sadece iletişim kurabilecek seviyede İngilizce bilgisi olan öğrenciler katılabilirler. Work and Travel (WAT) programı Amerika’da İngilizcenizi etkin bir şekilde geliştirebilmenizin en ekonomik yollarından birisidir. Unutulmamalıdır ki, bu program bir dil kursu, tatil veya turistik bir program değildir. Öğrencilerin ailelerinden ve tanıdıklarından uzakta kendi başlarına sorumlu hareket ederek bir hayat deneyimi programıdır. Öğrencilerin programa gerçekçi ve doğru bilgilerle hazırlanarak katılması gerekmektedir. Work and Travel başvuruları için şirket seçiminde dikkat edilmesi gereken temel hususlar için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Work and Travel Programının İşleyişi

Programı tasarlayan Amerikan Hükümeti, SEVIS sistemini kurarak programın yürütülmesi yetkisini vermiştir. Sponsorlar ise diğer ülkelerden programa öğrenci bulabilmek için ülkelerdeki temsilci acenteler ile çalışmaktadır. Genellikle bu kurumlar yurtdışı eğitim kurumları olarak anılır. Sponsorlar bu temsilci acentalar ile programa öğrenci bulmaları, onların programa uygunluklarını ve belgelerini kontrol etmeleri, vize, uçak bileti ve program sonrası vergi iadesi işlemlerinde yardımcı olmaları için temsilcilik anlaşması yapmaktadır.

Öğrenciler açısından Work and Travel programı başvuruları şu şekilde işlemektedir: 

Öğrenciler, Türkiye’deki temsilci acentalara gidip programa başvurmaktadır ve acentalar öğrencilerin bilgilerini ve başvurularını çalıştıkları sponsorlara göndermektedirler. Sponsorlar öğrencilerin ve belgelerinin programa uygunluklarını, yerleştikleri işleri ve şartları kabul ederler. Eğer her şey uygunsa, sponsor kurumlar öğrenci adına program kayıtlarının başlangıcını yapıp SEVIS kaydını oluştururlar. SEVIS sistemi üzerindeki bilgiler ile öğrenci adına program çalışma izni olan DS2019 formu basılır ve öğrencinin temsilci acentasına gönderilir. Acentalarda bu çalışma izin belgesini öğrencilere verirler ve onlar adına konsolosluktan randevu alırlar. Daha sonra öğrenciler J-1 Work and Travel vizesi için Amerikan konsolosluklarında vize görüşmelerine girerler ve vize görüşmeleri olumlu sonuçlanırsa programa katılabilirler. Work and Travel başvuru aşamaları, Work and Travel Kayıt aşamaları ve Work and Travel Oryantasyonu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Acenta Seçiminde Dikkat edilmesi Gerekenler

Türkiye’ye de bu programı sunan ve değişik sponsor kurumlarla çalışarak Amerika’da değişik işyerlerine öğrenci gönderen şirketler / acentalar bulunmaktadır. Work and Travel şirketleri arasından tercih yaparken bazı noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Her şeyden önce bu programın sizin için uygun olup olmadığını tespit etmeli, programı yerine getirip kurallara uyabileceğinizden emin olmalısınız. Amerika hakkında bir araştırma yaparak hangi bölge veya ne tür bir işte çalışmak istediğinize karar verebilirsiniz. Acentaların sunduğu şartları karşılaştırabilirsiniz. Özellikle hangi hizmetlerin sunulduğu, ücret ve iade bilgilerine dikkat ediniz.

Acenta seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da acentanın Amerika'daki yetkilendirilmiş bir sponsorla direkt bir temsilcilik ve yetkilendirme anlaşmasının bulunup bulunmadığıdır. Kimi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerinin Amerika'daki sponsorla direkt bir temsilcilik anlaşması bulunmamakta, Türkiye'deki bir yetkili acenta üzerinden işlemleri yürütmektedir.


Kendi geleceğine yatırım yapmaya başlamak ve Work and Travel programıyla ile ilgili merak ettiklerin için şimdi sen de Abacus Yurtdışı Eğitim web safyalarını inceleyebilir, Facebook, Twitter ve Instagram'dan bizi takip edebilir ve bizimle hemen iletişime geçebilirsin!

Work and Travel programıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için Abacus Yurtdışı Eğitim'e mail at veya iletişim formunu doldur. Yada bizi 0212 293 99 93 numaralı telefondan ara.

Sana değer katacak olanaklarla ilgili her biri alanında uzman Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımız ile iletişimde ol!

Hemen Bilgi Al