WORK AND TRAVEL

Work and Travel Bilgi Bankası

DS 2019 nedir?

Amerika'daki kalış süreniz boyunca çalışıp para kazanabilmenizi sağlayacak belgenin adıdır.  DS-2019 katılımcının çalışma iznidir. Bu form katılımcıya özeldir ve her birinin üzerinde benzeri olmayan numara vardır. Bu numaraya SEVIS numarası denir. Türkiye’deki katılımcıların vize görüşmesine gidebilmeleri için bu forma ihtiyaçları vardır. Parlemento tarafından onaylanan Work and Travel Programı'na katılabilmek ve sosyal sigorta numarası alabilmek için de bu form gereklidir ve sponsorunuz tarafından sağlanır. DS-2019 formu Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan Department of State tarafından yetkilendirilmiş Amerikan Şirketlerince basılabilmektedir. Bu belgeyi alabilmek için programa kaydolmanız ve bir işe yerleştirilmiş olmanız şarttır.

 

SEVIS

Work and Travel katılımcılarının vize aşamasında konsolosluğa götürmesi gereken belgelerden birisi de “SEVIS ödendi makbuzu“dur. SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System) Amerikan hükümetinin kültürel değişim programlarıyla veya eğitim almak amacıyla Amerika’ya gelen yabancı öğrencilerin bilgilerini kayıt altında tutan sisteminin adıdır. Katılımcı öğrenci ABD’ye varışından itibaren 72 saat (3 gün) içerisinde SEVIS kaydını yaptırmak zorundadır.

Amerikan iç güvenlik kurumu olan The Department of Homeland Security (DHS) 2002 yılından itibaren Amerika’ya giriş yapacak tüm öğrenci ve değişim programı katılımcılarının bilgilerini bir veri tabanında topladığı sistem oluşturdu. 

Amerika’ya F-1, M ve J-1 vize türleriyle girebilmeniz için sponsorunuzun ya da okulunuzun oluşturduğu ve sadece size ait olan SEVIS numarası tüm bilgilerinizi içermektedir. İlk aşamada bu bilgileri okulunuz ya da sponsorunuzun SEVIS sistemine girer; sonrasında ise söz konusu bu kayıt işleminin bedeli katılımcı tarafından www.fmjfee.com adresi üzerinden ödenir. Genellikle bu ödeme işlemini ücret katılımcıdan tahsil edildikten sonra öğrenciler adına acenteler veya sponsorlar yapmaktadır. SEVIS kaydı ödeme işlemi tamamlandıktan sonra ücreti ödediğinize dair makbuzu ödeme yaptığınız sayfa üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca SEVIS numaranızı DS-2019 formunuzun veya I-20 formunuzun sağ üst köşesinde barkodun hemen üzerinde “N” ile başlayan numara şeklinde görebilirsiniz.

SEVIS kaydı yaptırmayan katılımcının Work and Travel program kaydı sponsor tarafından iptal edilir ve programdan doğan tüm hakları elinden alınır. Bu durumda katılımcı öğrenci hemen Amerika’yı terk etmek zorundadır. Department Of Homeland Security tarafından katılımcı öğrencinin statüsü kaçak konumuna alınacağından, katılımcının bir dahaki sefere Amerika’ya giriş-çıkışı da zor olacaktır. 

Work and Travel programına başvuru aşamasından itibaren güvenilir ve doğru bir şirketle çalışmanız; programa kabul edilmeniz ve Amerika'da kalacağınız süre içinde programı başarıyla sürdürüp tamamlamanız ve yine daha sonraki Amerika ziyaret planlarınızda sorunsuz vize alabilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle Work and Travel Şirketleri ve doğru acente seçimi konusunda detaylı bilgilere buradan ulaşarak incelemenizi öneririz.Hemen Bilgi Al