WORK AND TRAVEL

Work and Travel Çalışma Saatleri ve Kazanç

Çalışma saatleri ve kazançlar işverene ve işverenle yapılan iş anlaşmasına göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci, işvereniyle karşılıklı olarak iş sözleşmesi imzalar ve bu sözleşmede haftada ortalama kaç saat çalışacağı ve saatlik ücretinin ne olacağı konusunda bilgiler yer almaktadır. 

Genellikle Work and Travel iş verenleri haftalık çalışma saatlerini 30 - 40 saat arasında belirlerler. İş verenler çalışma saatlerini, öğrencilerin elde ettiği kazançlarıyla yaşam giderlerini sorunsuz şekilde karşılamaları için uygun şekilde ayarlamaktadırlar. Yaşam giderleri ve masraflar katılımcı öğrencinin yaşam koşullarına ve Amerika’nın hangi şehir ve eyaletinde olduğuna göre değişiklik gösterir. Herkesin bildiği ve dünyanın birçok yerinde de olduğu gibi Amerika’da da büyük şehirlerde hayat küçük şehirlere oranla çok daha pahalıdır. 

Work and Travel işlerinin çoğunda fazla mesai yapıp daha fazla kazanç elde etmek mümkündür. Haftada 40 saatden fazla çalışılması durumunda çoğu işveren, saatlik ücretin bir buçuk katı kadar ücret vermektedir. Örnek olarak, saatlik ücreti 8 dolardan çalışan bir öğrenci, 40 saatten fazla çalıştığı zaman 41. saatten itibaren saat başı 12 dolar almaya başlar. Fazla mesai istisnai bir durumdur, ama işverenler genellikle çok yoğun oldukları zaman fazla mesaiye kalma şansı tanırlar. 

Ayrıca katılımcı öğrencilerin istek ve durumlarına göre ikinci bir iş bulma şansları da bulunmaktadır. Bazı bölgelerde ikinci iş bulma şansı daha yüksektir. İkinci iş konusunda öğrenciler sponsorlarına danışmamayı ihmal etmemelidirler. İkinci işlerine başlamadan evvel bu işleri mutlaka sponsorları tarafından onaylanması gerekmektedir.

Work and Travel İşleri ile ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Hemen Bilgi Al