WORK AND TRAVEL

Work and Travel Vergi İadesi

Work and Travel yapacak öğrencilerimizin en çok merak ettiği konulardan birisi de vergi iadesidir. Amerikan vatandaşı olmasanız da Work and Travel için gideceğiniz Amerika Birleşik Devletlerinde çalıştığınız süreçte dört çeşit vergi ile karşılaşıyorsunuz. Bu vergiler; Federal Tax, State Tax, Federal Insurance Contributions Act (FICA) Tax ve Social Security Tax'dir. Her bir vergi ile ilgili detaylı resmi bilgilere ulaşmak için vergi adına tıklayabilirsiniz. Work and Travel öğrencileri J-1 vizesiyle bu vergiler içinden ikisini ödemekle yükümlüdür.

Bunlardan birincisi; Federal Income Tax (Federal gelir vergisi): Bu vergi türü her eyalette standart olan bir vergidir. Çalışırken, haftalık veya aylık alacağınız paycheck’te yani maaşınızdan, kazandığınız miktarın %10 ile %15 arası vergi kesilir.

İkinci vergi türü de State Income Tax (Eyalet gelir vergisi): Bu vergi türü ise eyalete göre farklılık gösterir. Genellikle toplam maaşınızdan %5 ile %8 arasında kesilir. Bu kesilen vergilerin miktarlarını işvereninizin size haftalık veya aylık olarak vereceği pay sliplerinizde görebileceksiniz.

Amerika’da alışveriş yaptığımızda eyaletlere göre değişmekle birlikte ortalama %8 oranında vergi kesiliyor ve maalesef bu vergileri Avrupa ülkelerinde ki gibi Tax Free işleyişiyle geri alamıyoruz. Havaalanlarında Tax Free ofisleri yok ve böyle bir sistem kullanılmıyor. Ama siz yine de aldığınız telefon, elektronik veya yüklü miktarda yaptığınız diğer alışveriş fişlerini saklayın. Eğer New York gibi büyük şehirlerden dönüş yapacaksanız yine bir şansınızı deneyebilirsiniz veya ülkeden çıkarken gümrük memurlarına bu fişleri damgalatıp, Türkiye’de şansızını deneyebilirsiniz.

Amerika’da her bir eyaletin kendisine göre bir takım kanun ve kuralları vardır. Her eyaletin vergi miktarı ve kuralları farklı olabilmektedir. Gittiğiniz ve çalıştığınız yere göre vergi miktarınız değişebilir.

Sizler Amerika’da kaldığınız süreç zarfında ödediğiniz vergileri Work and Travel programınızı bitirdikten sonra IRS‘e (ABD Vergi Dairesi) başvurarak geri alabilirsiniz. IRS’e başvuran öğrenciler ödedikleri vergilerin büyük bir bölümünü geri alabilmektedirler.

Bunun yanında, vergi iadesi almanızı sağlayan birçok firma var. İlk olarak Amerika’dan döndüğünüzde kendi Work and Travel şirketinizle konuşabilirsiniz. Onların anlaşmalı bir Tax Refund (Vergi İadesi) şirketi varsa siz hiç işlem yapmadan onlar bunu halledebilir. Ya da kendiniz araştırıp güvenilir firmalardan birine başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu aracı firmalar bu işlemleri bedava yapmıyorlar. Alacağınız paraya göre bir komisyon ve Amerika’dan Türkiye’ye para transferleri için 50-100 dolar arası kesinti yapıyorlar. Siz döndüğünüzden itibaren birçok firma size ‘’vergi iadesi için bizi seçin’’ tarzında mailler atmaya başlayacaktır. Bu işlemi yaparken başvuru yapacağınız firmayı iyice araştırmalısınız. Daha önce vergi iadesi alanların yorumlarını okumalısınız. Firmanın güvenilir olması vergi iadesi alabilmeniz daha önemlisi bunu yasal ve doğru bir şekilde alabilmeniz açısından çok önemlidir.

Abacus Yurtdışı Eğitim vergi iadesi sürecinizde sizin yanınızda olacak ve sizlere ÜCRETSİZ Work and Travel VERGİ İADE DANIŞMANLIĞI sağlayacaktır.

Başvuru aşamasında yapmanız gerekenler ise şöyle;

Başvuru formlarını eksiksiz bir şekilde doldurmak ve aşağıdaki belgeler ile birlikte başvurunuzu yapmak.

Work and Travel Vergi iadesi için ek olarak sunulacak belgeler şunlardır:

  1. Social Security Number,
  2. Pasaportun kimlik kısmı ve vize kısmı,
  3. İşverenlerinizden aldığınız son Paycheck veya W2 formu. (W2 formu yılsonunda vergi dönemi bittiğinde size Ocak ayı gibi işvereniniz tarafından yollanır.)

Work and Travel programına başvuru aşamasından itibaren güvenilir ve doğru bir şirketle çalışmanız; programa kabul edilmeniz ve Amerika'da kalacağınız süre içinde programı başarıyla sürdürüp tamamlamanız ve yine daha sonraki Amerika ziyaret planlarınızda sorunsuz vize alabilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Bu nedenle Work and Travel Şirketleri ve doğru acente seçimi konusunda detaylı bilgilere buradan ulaşarak incelemenizi öneririz.Hemen Bilgi Al